Rebríček obyčajný (achillea milleofolium)

rebríček2

Rebríček, alebo inak povedané myší chvost asi pozná každý z nás. Vyskytuje sa v prírode naozaj hojne. Zrejme to nie je náhoda, je to bylina, ktorá sa od pradávna zbierala na liečebné účely. V minulosti, keď ešte neboli chirurgovia, sa používal na liečenie rán. Často premýšľam nad tým, aký asi boli naši predkovia.  Zrejme viac počúvali intuíciu, ako my, keď objavili zázračné schopnosti mnohých rastlín. Rebríček má silné dezinfekčné účinky a má schopnosť zastavovať krvácanie. Keď sa porežeme, alebo máme inú tržnú ranu, pomliaždená vňať rebríčka nám pomôže, aby sa nám táto rana zahojila oveľa rýchlejšie a krajšie.

Rebríček má široké použitie aj vnútorne. Je to jedna z najdôležitejších byliniek na žalúdok. Čaj z rebríčka, alebo tinktúra v alkohole zlepšuje trávenie, podporuje činnosť žlčníka a pečene a uvoľňuje kŕče, pomáha na odstránenie pálenia záhy, pôsobí protizápalovo.

Rebríček sa používa aj do ženských čajov, pretože pomáha pri všetkých ženských ochoreniach, pri bolestivej menštruácii, pri neplodnosti žien. Je tiež prospešný pri astme,  pri migréne a je neoceniteľnou bylinkou pri prechode žien, pri klimakterických ťažkostiach, pretože obsahuje látky podobné ženským hormónom. Keď rebríčkovú tinktúru doplníme tým, že budeme každodenne ráno na lačno užívať jednu lyžičku čerstvo pomletých ľanových semiačok, ťažkosti s prechodom ustanú.

Dlhodobo rebríček samostatne neužívame, je potrebné jeho používanie  po 3 týždňoch užívania na 14 dní prerušiť.  Po 14 dňoch môžeme zasa pokračovať v užívaní.

Ak sa rozhodnete nazbierať si rebríček, mali by ste vedieť, že najväčší obsah liečivých látok majú čisto biele rastlinky v čase, keď ešte iba začínajú kvitnúť. Na čaj a tinktúru zbierame iba kvety, nie celé rastliny.

Tinktúru z rebríčka používame 3 x denne po 15 kvapkách zriedených vo vode. Tinktúra nie je vhodná pre deti.

Z rebríčka si môžeme pripraviť aj sedacie kúpele, ktoré poslúžia ako doplnková liečba pri ochoreniach ženských orgánov. Sedacie kúpele pripravujeme tak, že niekoľko rastlín rebríčka dáme na noc do studenej vody, a na druhý deň trošku povaríme a pridáme do kúpeľa.

Čaj z rebríčka pripravíme klasicky, ako čaje z väčšiny byliniek, 1 čajovú lyžičku, kopcovitú zalejeme 250 ml vriacej vody na necháme 5-7 minút vylúhovať. Pijeme teplý. Ja sama takýto čaj nepoužívam, rebríček pridávam iba do zmesí a, keď chcem používať rebríček samostatne, používam ho ako tinktúru.

Čo sa z atlasov liečivých rastlín nedozviete, je, že rebríček je prospešný aj pre záhradkárov, ktorí majú záujem pestovať rastlinky bez použitia chémie. Ak rebríček vysadíme k užitočným rastlinkám, výlúčky jeho koreňov podporujú ich odolnosť voči chorobám.  Keď pridáme rebríček do kompostu, urýchľuje jeho dozrievanie. Z vňate rebríčka sa pripravuje meďnaté hnojivo a môžeme ju použiť aj proti hubovým chorobám a perenospóre.

Takáto je chvála jednej jedinej rastlinky. Mnohí ju považujú za burinu a prácne s ňou bojujú. Možno by stálo za to zamyslieť sa nad tým, prečo práve na tom ktorom mieste narástla.  V tomto vesmíre sa veci nedejú náhodou.

Tinktúra z rebríčka

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*